O Saraye Amir

Zabytkowy dom “Behi-Shojai” (Saraye Amir) to ukryta w zakamarkach lokalnych ulic starego miasta posiadłość z dziedzińcem, znajdująca się w historycznej dzielnicy miasta Kaszan. Historia budowy tego domu sięga około 150 lat wstecz, do okresu panowania w Iranie dynastii Kadżarów, władającej Iranem w latach 1794 – 1925.

Historyczny dom “Behi-Shojai” znajduje się na liście dziedzictwa narodowego prowadzonej przez Irańską Organizację do Spraw Dziedzictw Kultury i Turystyki (organ zarządzający miejscami chronionymi). Projekt konserwatorski wykonany został w okresie od wiosny 2016 do jesieni 2017 roku przez dwóch architektów: Amira Shojaia i Seyeda Mehdi Roshana.

Saraye Amir można opisać, jako dom introwertyczny – skrzętnie ukrywający to, co znajduje się wewnątrz, ale pozwalając przy tym na zachowanie prywatności i odosobnienia. Dom jest dostępny od poziomu ulicy, a centralny dziedziniec znajduje się poniżej poziomu gruntu. Jest to tzw. „zatopiony dziedziniec”, zapewniający nie tylko najwyższą prywatność dla osób wewnątrz, ale przede wszystkim oferujący dodatkowy efekt chłodzenia pasywnego podczas gorących pór roku.

Pomysł na przywrócenie tej cennej nieruchomości do stanu świetności oparty jest na idei utrzymania jego pierwotnego znaczenia architektonicznego i kulturowego, jako dom. Obecnie, odnowiony z wielką pieczołowitością hotel butikowy jest w stanie pomieścić nowoczesne udogodnienia, zachowując przy tym swoją klasyczną funkcje i pierwotny urok.

Saraye Amir to architektoniczna reminiscencja tradycyjnego stylu życia, gdy mieszkające w podobnych posiadłościach rodziny były ze sobą w bliskim kontakcie i spędzały razem czas przemieszczając się każdego dnia poprzez uświęcone przestrzenie wewnątrz budynków.

Z dumą chciałbym zaoferować Wam szansę doświadczenia życia w tradycyjnym irańskim domu i zaznania odpoczynku w wygodnym, przyjaznym otoczeniu. Podróżując po wielu krajach Azji, Europy, Oceanii i Ameryki zatrzymałem się w niezliczonej ilości hosteli, pensjonatów i hoteli. Po zebraniu ogromu różnych doświadczeń i życzliwości ze strony właścicieli stwierdziłem, że teraz moja kolej, by zaprosić wszystkich podróżnych, by stworzyli niezapomniane wspomnienia wewnątrz naszego hotelu butikowego!

Z wyrazami szacunku

Amir Shojai, właściciel

Zobacz minutowy film o Saraye Amir!